Zamki

Zamek Grodziec

W okolicy wsi Grodziec, w gminie Zagrodno znajduje się Zamek Grodziec.
Stoi na szczycie wygasłego wulkanu Grodziec o wysokości 389 m n.p.m., co sprawia, że z jego punktów widokowych rozpościera się panoramiczny widok.
Został wybudowany w czasach średniowiecza, a jego pierwszym właścicielem był książę Bolesław I Wysoki. Zamek w swojej długiej historii był wielokrotnie przebudowywany. W 1633 roku podczas wojny 30-letniej, jego większa część została zniszczona przez pożar. Nie został już nigdy całości odbudowany, przeprowadzano jedynie remonty. Odbudowano parę sal, które na początku XIX wieku zostały zapełnione pamiątkami i zamek udostępniono do zwiedzania.
Na odwiedzających to miejsce czekają nie lada atrakcje – spotkania z folklorem i kuchnią regionalną, tajemnicze skarby, spotkania z duchami, turnieje rycerskie, legendy i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami.

Lokalizacja

Zamek Grodziec
Grodziec 111,
59-516 Grodziec
www.grodziec.net
76 751 50 35

Średniowieczny Zamek w Bolkowie

Ruiny zamku książęcego z XIII wieku stoją na Zamkowym Wzgórzu, które kończy się gwałtownym urwiskiem od strony Nysy Szalonej i opada łagodnie w kierunku miasteczka. Centralną część zajmuje fragment zespołu obronnego o długości 80-metrów.
Wyjątkowy kształt ma doskonale zachowana wieża obronna o wysokości 28 m – została wniesiona na planie kropli wody. Miało to powodować ześlizgiwanie się kul armatnich z murów. Z jej szczytu wspaniale widać okolicę – Wzgórza Strzegomskie od północy, Góry Wałbrzyskie od południa, a od zachodu Góry Kaczawskie.

Lokalizacja

Muzeum Zamek Bolków
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Zamkowa 1,
59-420 Bolków
www.zamek-bolkow.info.pl
75 741 32 97